Charge Conference Schedule

Charge Conference Schedule Montgomery-Opelika District 2017 

(Updated August 18, 2017) The times listed below are Central Time except where indicated.

Click here for charge conference forms.

Sunday, September 10
10:00 ET Beulah                                                                                
1:30 ET Seale/Summerville                                             
3:00 ET Crawford/Hillside                                
4:30 ET Hatchechubbee/Pittsview             
5:30 Tuskegee First                                                        
7:00 Bowen                                                                         

 

Sunday, September 17
10:15    Gold Hill                                                                
12:15    Grace                                                                     
2:00      Embrace (at Auburn Wesley Foundation)                                                            
3:15      Auburn Cooperative Parish (at Auburn Wesley Foundation)
4:30      Pepperell                                                             
6:00      Wesley Memorial                                           
 
Sunday, September 24
Woodland Homecoming
2:00        Antioch/Roxanna                                              
3:30        Liberty                                                                                 
4:45        Sardis                                                                   
6:30        New Prospect /Pentecost                           

 

Sunday, October 1
Pike Road New Church Chartering                                          
2:00       Troy First                                                              
3:30       Center Ridge/Chestnut Grove  
5:15       Williams Chapel, Brundidge                        
6:30       Brundidge                                                            

 

Sunday, October 8
11:00     Petrey: rescheduled for 10/22                                                                 
12:15     Goshen /Little Oak /Henderson rescheduled for 10/22                              
2:00       Brantley/Brunson’s Chapel:rescheduled for 10/18                      
3:30       Macedonia: rescheduled for 10/18                                                       
5:00       Dozier: rescheduled for 10/22   
7:00       Park Memorial      
                                                  

Wednesday, October 18

5:00       Macedonia 
6:30       Brantley/Brunson's Chapel CC at Brantley

 

Sunday, October 22
8:30       Dozier
11:00     Petrey
12:00     Ramer        
12:15     Goshen/Little Oak/ Henderson CC at Goshen                                                         
2:00       Campground/Rutledge                               
3:30       Glenwood                                                          
5:00       Live Oak/Luverne                                           
7:00       Union Hill/Tennille                                          

 

Sunday, October 29
9:30       Murphy’s Chapel                                           
12:00     Oak Grove/Shady Grove                             
2:00       Pine Level                                                         
4:00       St Paul, Union Springs                                   
5:15       Fitzpatrick/Union Springs                            
7:00       Hurtsboro /Fort Davis                                   
 
Wednesday, November 1
5:00       Hills Chapel
7:00       HopewellHwy. 82/Mt. Hilliard
 
Sunday, November 5
12:15 ET  Alexandria/Phenix City First                     
1:30 ET    Trinity, Phenix City                                         
3:00 ET    Epworth                                                              
4:30 ET    Mt. Zion                                                              
5:00 CT    Salem/Union Grove/Pitts Chapel             
 
Wednesday, November 8
6:00       Trinity, Opelika                                                 
 
Sunday, November 12
11:15     Bradford’s Chapel/Neals Chapel              
2:30       Cornerstone                                                     
4:00       Lee Circuit at Hopewell
5:30       Watoola                                                              
7:00       Williams Chapel/Society Hill               
 
Tuesday, November 14
6:00       St. James                                                            
 
November 26
11:45     Mount Carmel                                                  
2:00       Zion Fellowship                                                                
3:30       The Lord’s Church of Montgomery         
5:00       Frazer                                                                  
6:30       Woodland     
 
Monday, November 27
6:00     Auburn
                                                     
Wednesday, November 29
6:00       Aldersgate